Završen edukativni program “More Than Words” roditeljima djece s teškoćama u komunikaciji

U NKC-u se od studenog 2023. do ožujka 2024. održavao program More Than Words (hrv. Više od riječi) namijenjen roditeljima djece ranog razvoja koja imaju poremećaj iz spektra autizma ili druge teškoće socijalne komunikacije. Specifičnost ovog programa je njegova usmjerenost ka osnaživanju i usmjeravanju roditelja kako da pomognu svom djetetu da se lakše poveže s drugima, sklopi prijateljstva te doživi manje frustracija.

Tijekom svakodnevnih rutina i interakcija koje roditelji imaju s djetetom, postoji mnogo toga što oni mogu učiniti kako bi pomogli djetetu i ojačali njegove komunikacijske i jezično-govorne vještine. U programu More Than Words roditelji usvajaju specifične i znanstveno utemeljene strategije koje podržavaju razvoj socijalne komunikacije i igre djeteta, dok istovremeno grade bolju međusobnu povezanost i više se zajednički zabavljaju.

U programu su roditelji naučili:

• Što motivira njihovo dijete na komunikaciju;
  • Kako koristiti poznavanje svoga djeteta kako bi postavili prikladne i realne ciljeve;
  • Kako produžiti trajanje interakcija sa svojim djetetom;
  • Kako koristiti slike i simbole (potpomognutu komunikaciju) kako bi ojačali djetetovo razumijevanje;
  • Kako govoriti da nas dijete razumije;
  • Kako poticati razvoj vještina igre;
  • Kako pomoći djetetu da sudjeluje u svakodnevnim rutinama;
  • Kako potaknuti zajedničko čitanje knjiga;
  • Kako pomoći svom djetetu da stekne prijatelje.

Sve strategije u programu More Than Words temelje se na istraživanjima te su se pokazale učinkovitima u poboljšanju vještina socijalne komunikacije kod male djece s poremećajem iz spektra autizma.

Što su sve roditelji radili, što naučili oni, a što djeca i kako im je na tom putu bilo – saznajte u njihovim izjavama na slikama.

Edukacije je sufinancirala ICF Zaklada.