U kabinetu za Komunikacijske poremećaje odraslih provodimo procjenu i terapiju jezičnih, govornih i komunikacijskih poteškoća odraslih koje su uzrokovane stečenim oštećenjima mozga kao što su moždani udari, traumatske ozljede mozga i tumori. Uz to Kabinet svoje usluge pruža i osobama s neurodegenerativnim bolestima i članovima njihovih obitelji u vidu prepoznavanja komunikacijskih poteškoća, terapije i podrške.

U Kabinetu za komunikacijske poremećaje odraslih odvijaju se individualne i grupne terapije, organiziraju predavanja i edukacije namijene i drugim stručnjacima koji se navedenim poteškoćama bave te se popularizira znanost kako bi se i šira javnost informirala o poteškoćama osoba sa stečenim oštećenjima mozga.

Kabinet svojim radom sudjeluje i u održavanju vježbi za studente na studijskom programu Logopedija, Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, prikupljanju podataka u svrhu znanstvenih istraživanja, kreiranju i primjeni novih dijagnostičkih materijala i terapijskih programa.

Usluge Kabineta za komunikacijske poremećaje odraslih

1. Logopedska procjena

Ovisno o uzroku stečenog oštećenja mozga, logopedskom procjenom utvrđuju se različiti poremećaji koji se mogu javiti u jeziku, govoru i komunikaciji:

  • afazija, aleksija, agrafija, akalkulija
  • apraksija, dizartrija
  • kognitivno-komunikacijski poremećaji nakon traumatskog oštećenja mozga
  • demencije

Proces procjene prilagođen je individualnim potrebama i zdravstvenom stanju korisnika. Sastoji se od:

  • Pregleda medicinske dokumentacije i terapijskog povijesnog pregleda,
  • Intervjua s korisnikom i članovima obitelji, (kada je to moguće) radi detaljnog razumijevanja očuvanih komunikacijskih sposobnosti i socijalnih okolnosti,
  • Logopedski orofacijalni pregled, analiza spontanog govora, primjena standardiziranih testova i internog materijala za procjenu jezičnih sposobnosti, funkcionalne komunikacije i utjecaja teškoća na svakodnevni život,
  • Izdavanje nalaza s opisom rezultata procjene i preporukama za terapiju.

Procjena traje između 60 i 120 minuta i obično se provodi u nekoliko susreta kako bi se osigurala temeljitost i preciznost. Prikupljeni podatci detaljno se analiziraju, a rezultati i nalazi predstavljaju korisnicima i njihovim obiteljima, pružajući jasno razumijevanje trenutnog stanja i daljnjih koraka.
Na temelju nalaza izrađuje se individualizirani plan terapije, uključujući učestalost i način provođenja tretmana.

Osim usluga za odrasle, Kabinet pruža usluge i djeci sa stečenim jezičnim, govornim i komunikacijskim poteškoćama uzrokovanim traumatskim ozljedama mozga, tumorima i ranim moždanim udarima, osiguravajući sveobuhvatan pristup svim korisnicima.

2. Individualna terapija

Provodi se prema unaprijed dogovorenim terminima, obično dva puta tjedno. Terapijski pristup i materijali prilagođavaju se specifičnim potrebama, mogućnostima i interesima svakog korisnika, osiguravajući maksimalnu učinkovitost i motivaciju. Ako korisnik raspolaže zadovoljavajućim tehničkim uvjetima, terapija se može provoditi i online, čime omogućujemo dostupnost usluga neovisno o fizičkoj udaljenosti ili drugim logističkim preprekama.

3. Grupna terapija

Organizira se uzimajući u obzir homogenost korisnika, s maksimalnim brojem od pet sudionika po grupi. Ovaj oblik terapije potiče međusobnu interakciju, razmjenu iskustava i razvoj komunikacijskih vještina u sigurnom i podržavajućem okruženju. Paralelno s grupnom terapijom korisnika, organiziraju se i susreti za njihove pratitelje, gdje mogu podijeliti vlastite izazove i dobiti podršku od drugih članova obitelji, stručnjaka te predstavnika srodnih profesija.

4. Savjetodavna podrška

Savjetodavna podrška pruža se članovima obitelji, stručnjacima unutar interdisciplinarnog tima (neurolog, psihijatar, psiholog, socijalni radnik) te studentima tijekom stručne prakse i vježbi. Cilj ove podrške je pružiti relevantne informacije, smjernice i emocionalnu potporu, omogućujući bolju suradnju i razumijevanje među svim uključenim dionicima u procesu rehabilitacije.

5. Predavanja

Predavanja su usmjerena na edukaciju i podizanje svijesti o važnim temama kao što su moždani udari, afazije, demencije (primjerice, u sklopu obilježavanja Dana crvenih haljina, Dan svjesnosti o afaziji i kroz suradnju s udrugom „Sjeti me se“). Cilj ovih aktivnosti je promicanje znanstvenih i stručnih spoznaja te informiranje šire javnosti o izazovima s kojima se susreću naši korisnici.


NAŠ STRUČNI TIM

prof. dr. sc. Tatjana Prizl Jakovac, prof. logopedVoditeljica Kabineta

  • Sa suradnicima je osnovala Kabinet za komunikacijske poteškoće odraslih 2012. god., gdje i danas djeluje kao voditeljica. Aktivno se bavi procjenom, kao i individualnom i grupnom terapijom osoba s različitim oštećenjima mozga. Posebno je usmjerena na prilagodbu i razvoj dijagnostičkih mjernih instrumenata za procjenu jezičnih i komunikacijskih sposobnosti kod osoba s afazijom, traumatskim ozljedama mozga i demencijom. Uključena je u osmišljavanje i razvoj različitih aplikacija i računalnih programa za terapiju osoba s oštećenjem mozga.

Ana Došen, mag. logoped

  • Diplomirala je 2021. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu, a od 2022. godine postala suradnica u Kabinetu za komunikacijske poremećaje odraslih. Pohađa doktorski studij Poremećaji jezika, govora i slušanja te se znanstveno i stručno razvija u području stečenih jezičnih poremećaja odraslih. Redovito sudjeluje na domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim konferencijama, radionicama i školama u ovom području. Završila je edukaciju za primjenu mehaničke tehnologije u logopediji (logopedske sonde), edukaciju za primjenu i interpretaciju Testa razumijevanja gramatike (TROG-2:HR) i Sveobuhvatnog testa za procjenu afazije (CAT-HR). Završila je dva tečaja Preventing dementia [Prevencija demencije] i Understanding Dementia [Razumijevanje demencije] u sklopu Sveučilišta u Tasmaniji.